همه چیز درباره مستطیل سبز

ابعاد و مشخصات زمین بازی فوتبال در همه جای دنیا یکسان است. اما شاید نسبت به اینکه این زمین در مدرسه فوتبال باشد و یا زمین مسابقات بین المللی، کمی می تواند دقت آن تغییر کند. اما در کل این مشخصات یکسان هستند و در هر بازی فوتبالی باید رعایت شوند. در این مقاله از میدان بلاگ درباره ابعاد و مشخصات زمین بازی فوتبال توضیح خواهیم داد.

ابعاد زمین های فوتبال

ابعاد و مشخصات زمین بازی فوتبال را فیفا مشخص می کند. فوتبال، بازی است که قوانین آن نوشته شده و کدگذاری شده هستند. بر این اساس ابعاد زمین های فوتبال استاندارد در مسابقات بین المللی باید طولی بین 100 تا 120 متر و عرض زمین 64 تا 75 متر داشته باشند. اما در بازی های دیگر می توان این ابعاد را با طول بین 91 تا 120 و عرض بین 45 تا 91 تغییر داد. مهم این است که زمین بازی مربع نباشد.

ابعاد زمین های فوتبال

تقسیم ابعاد زمین فوتبال

1. منطقه دفاع

در این منطقه، دروازه بان، مدافع میانی و مدافع کناری قرار می گیرند. هافبک زمانی که بخواهند به مدافع ها کمک کنند می توانند در این منطقه رفت و آمد کنند. (وظایف بازیکنان در زمین فوتبال) محوطه جریمه هر تیم در این قسمت قرار دارد. یعنی هر حرکتی در این قسمت در نتیجه مسابقه تاثیر خواهد داشت و ممکن است منجر به گل شود.

2. منطقه حمله

منطقه حمله خودی، منطقه دفاع تیم حریف محسوب می شود. پس محوطه جریمه تیم مقابل هم در این منطقه خواهد بود. در این ناحیه مهاجمین کنار، مهاجم نوک و هافبک ها در آن حضور دارند. این منطقه بسیار حساس است. چون دروازه حریف هدف قرار گرفته است و می توانید گل بزنید.

3. منطقه یک سوم میانی

یک سوم میانی زمین فوتبال، ناحیه بی طرف برای هر دو تیم است. هرچقدر بتوانید خودتان را برای بازی در این قسمت آماده تر و برتر کنید، نتیجه بهتری در بازی خواهید داشت. منطقه یک سوم میانی از منطقه دفاع و حمله اهمیت بیشتری دارد و به همین دلیل بازیکنان علاقه بیشتری برای بازی در این قسمت از زمین فوتبال دارند. بیشتر هافبک های کناری، هافبک میانی و وینگرهای چپ و راست قرار می گیرند.

بازی در این قسمت از زمین وظایف متعدد و آزادی عمل بیشتری خواهد داشت. به همین دلیل بازیکنانی که در این قسمت بازی کنند حرفه ای تر و تکنیکی تر خواهند شد. حرکت های گروهی و بازی سازی هم بیشتر در این منطقه از زمین صورت می گیرد. فضاسازی برای بازی هجومی در ناحیه حمله به تیم مقابل و جلوگیری از رسیدن توپ به منطقه دفاع تیم خودی از وظایف چندگانه هافبک ها در این منطقه است.

ابعاد و مشخصات زمین بازی فوتبال

نحوه خط کشی داخل زمین فوتبال

داخل زمین فوتبال با خطوط سفید علامت گذاری می شود. خطوط بلند زمین فوتبال مرز زمین را مشخص می کند و خطوط کوتاه مناطق هدف را نشان می دهند. ضخامت این خطوط نباید بیشتر از 12 سانتی متر باشد.

خط نیمه زمین

خط میانی زمین فوتبال را به دو قسمت مساوی تقسیم می کند. تا زمانی که بازی شروع نشده است بازیکنان هر تیم باید در زمین خود باشند و اجازه عبور از این خط را ندارند. این خط کاربردی ندارد.

خط نیمه زمین

محوطه هجده قدم

محوطه مستطیل شکلی جلوی دروازه به طول 16.5 متر و عرض 40 متر از خط دروازه وجود دارد، که به محوطه جریمه و محوطه هجده قدم معروف است. در این محوطه، دروازه بان می تواند توپ را با دست بگیرد. اما خطای بازیکنان حریف با ضربه پنالتی توسط داور فوتبال جریمه می شود. نقطه پنالتی در این قسمت از زمین قرار دارد. فاصله نقطه پنالتی تا دروازه 11 متر می باشد.

محوطه هجده قدم

دروازه

طبق ابعاد و مشخصات زمین بازی فوتبال در وسط عرض زمین فوتبال، یک دروازه مستطیل شکلی قرار می گیرد که به آن خط گل هم می گویند. در این دروازه فاصله تیرک های عمودی از یک دیگر 7متر و فاصله تیرک های افقی از زمین 2 متر است. تیرک ها عمودی از هر دو طرف فاصله مساوی با پرچم کرنر دارند. ضربه‌ های دروازه می‌توانند از هرقسمت این محوطه زمین پرتاب شوند.

محوطه شش قدم

محوطه کوچکتر از محوطه هجده قدم هم جلوی دروازه وجود دارد که با فاصله طولی 5.5 متر و عرض 11 متر قرار دارد. وقتی که توپ از خط عرض زمین خارج می شود، برای شروع دوباره بازی باید توپ از این محوطه شوت شود. زمانی که ضربه دروازه اعلام می شود همه بازیکنان باید از محوطه جریمه خارج شوند و تا زمانی که توپ از محوطه جریمه خارج نشده است، به این منطقه وارد نشوند.

قوس پنالتی

اگر از نقطه مرکزی محوطه جریمه فوتبال، دایره ای به شعاع ۹.۱۵ رسم کنیم، قسمتی از آن دایره همان قوس پنالتی مشخص شده بالای محوطه جریمه می باشد و این دایره قرینه همان دایره وسط زمین بوده که تا خط مشخص شده خط دروازه تکمیل می شود. از این مزیت برای مطمئن شدن از اندازه دایره وسط زمین استفاده می شود. نیم دایره جلوی محوطه جریمه، جزء محوطه جریمه و قوانین مربوط به آن محسوب نمی شود.

قوس پنالتی

دایره وسط زمین

در وسط خط میانی دایره ای به شعاع 9.15 متر وجود دارد که در مرکزیت آن یک دایره کوچک و توپری قرار دارد. دایره وسط زمین فوتبال حداقل فاصله بازیکنان حریف در شروع حمله را مشخص می کند. طبق قانون بازی توپ باید روی نقطه مرکزی قرار گیرد. همیشه بازی باید در این نقطه آغاز شود. یک نفر وسط این دایره قرار می گیرد و بقیه بازیکنان خارج از دایره و در زمین خود قرار می گیرند.

بازیکنی که وسط دایره است توپ را به هم تیمی خود پاس می دهد و بازی شروع می شود. همچنین اگر آخر بازی برای تعیین برنده بازی، به ضربات پنالتی کشیده شود، به غیر از دو دروازه بان و بازیکنی که قرار است ضربه بزند، بقیه در این دایره وسط قرار می گیرند.

دایره وسط زمین

محوطه کرنر

آخرین توپی که از خط عرضی زمین توسط مدافع هر تیم چه زمینی چه هوایی خارج شود، کرنر می گویند. کرنر شروع مجددی برای تیم حریف است که به گل زدن تیم ها کمک می کند. در هر 4 گوشه زمین یک قوس به شعاع یک متر برای نشان دادن جایگاه توپ برای زدن ضربه کرنر مشخص می شود. پرچم موجود در هر 4 نقطه از زمین هم نشان دهنده جایگاه کرنر است.

محوطه کرنر

خط کنار زمین فوتبال

به خطی که دور تا دور زمین بازی کشیده شده است، خط کنار زمین می گویند. قسمت عرضی این خط منطبق بر روی خط عرضی دروازه است. که با عبور توپ از این خط با ضربه دروازه و یا کرنر بازی دوباره شروع می شود. اما اگر توپ از خط طولی خارج شود، با پرتاب دست بازیکن حریف به بازی بر می گردد. کمک داور هم پشت این خط قرار می گیرد.

خط کنار زمین فوتبال

محوطه فنی

در قسمتی از حاشیه زمین و روبه روی نیمکت ذخیره های تیم، محوطه ی فنی برای مربی هر تیم با خط چین مشخص می شود. مربی ها با قرار گرفتن در این محوطه می توانند نکاتی را به بازیکنان تیم خود گوشزد کنند و تیم خود را هدایت کنند.

چمن

چمن مهمترین جز زمین فوتبال است که ابعاد و مشخصات زمین بازی فوتبال روی آن مشخص می شود. زمین چمن مناسب می تواند تاثیری بسیاری در پیشرفت فوتبال هر کشور شود. چمن های فوتبال در دو نوع طبیعی و مصنوعی هستند. باشگاه ها به دلایل بسیاری از جمله زود خراب شدن، روش های نگهداری سخت و پرهزینه و بارش باران و برف و… به چمن های مصنوعی رو می آورند. (مزایا و معایب جمن مصنوعی و طبیعی)

در آخر

در این مقاله به طور خلاصه و کلی به همه ابعاد و مشخصات زمین بازی فوتبال اشاره کردیم. به نظر شما زمین فوتبال چه ویژگی هایی دارد؟ اگر شما هم اطلاعاتی در مورد ابعاد و مشخصات زمین بازی  فوتبال دارید با ما به اشتراک بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *