10 موقعیت بازیکنان حرفه ای فوتبال و وظایف آن ها

در بازی فوتبال، فقط دو نوع بازیکن وجود دارد: دروازه بان و بقیه بازیکنان! با این حال، در قوانین واقعی فوتبال، بازیکنان مختلف نیاز به مهارت های مختلفی دارند و در نقش ها و پست های مختلفی قرار می گیرند. در این مقاله از میدان بلاگ در مورد وظایف بازیکنان در زمین فوتبال صحبت خواهیم کرد.

وظایف بازیکنان در زمین فوتبال

1. دروازه بان (گلر)

دروازبان یکی از پست هایی است که بیشترین مسئولیت را در بازی فوتبال دارد. کار اصلی دروازه بان این است که مانع از رفتن توپ به داخل دروازه شود. این بازیکن می تواند از هر بخشی از بدن خود برای گرفتن توپ استفاده کند. دروازه بان تنها بازیکنی است که اجازه دارد در هنگام بازی برای دفاع از دروازه به توپ دست بزند، اما فقط در محوطه جریمه تیم خود.

با این حال، از آنجا که دروازه بان نمی تواند توپی را که هم تیمی اش به او پاس داده است، با دست بگیرد، در این مورد دروازه بان بیشتر باید از توانایی ضربه زدن با پا استفاده کند. لباس دروازه بان ها با کل تیم متفاوت است و دستکش به دست می کنند. در حال حاضر دروازه بان ها هم می توانند بازی سازی کنند.

بازیکنانی که در این پست بازی می کنند: بانم نویر، ایکر کاسیاس

وظایف بازیکنان در زمین فوتبال

2. مدافع کناری

مدافع کناری معمولا بسته به اینکه در کدام قسمت زمین بازی می کند (سمت چپ عقب یا سمت راست عقب) وظیفه دارد که فقط در همان سمت از گل زدن و تهاجم مدافعان کناری حریف جلوگیری کند و کناره زمین را پوشش دهد. مدافع های کناری پشت هافبک های کناری را پوشش می دهند. در هنگام حمله فقط از کناره ها و سمت خود می توانند اضافه شوند. بیشتر پرتاب های اوت را مدافعان کناری انجام می دهند.

بازیکنانی که در این پست بازی می کنند: مارسلو، دنی آلوز، فیلیپ لام

وظایف بازیکنان در زمین فوتبال

3. بال تدافعی

اساساً همان نقشی را که مدافع کناری دارد انجام می دهد، اما وظایف تهاجمی بیشتری نسبت به آن دارد. وظیفه آن ها این است که زمانی که هافبک کناری حمله می کنند جای آن ها را پوشش دهند. بال تدافعی باید توانایی این را داشته باشد که به مهاجمان اضافه شود و کناره ها را پوشش دهد و دوباره برای دفاع به نیمه خود برگردد. این موقعیت به توان فیزیکی بالایی نیاز دارد. البته این شرایط بستگی به سبک تیم دارد.

بازیکنانی که در این پست بازی می کنند: الکس ساندرو، جوناس هکتور، دنی روز، مارکوس الونسو

4. مدافع میانی

به صورت بدیهی نقش مدافع دفاع از زمین خود در مقابل حملات تیم حریف است تا به آن ها فرصت تهاجم و گلزنی را ندهد. مدافعان باید سعی کنند تا حرکت های حریف را پیش بینی کنند. حواسشان به پاس هایی که می اندازند باشد و راه را برای حریف مسدود کنند. داشتن بدن قوی و قد بلند در بهبود فعالیت مدافعان میانی بسیار تاثیرگذار خواهد بود. مدافعان میانی باید توانایی هدزنی بهتری نسبت به سایر بازیکنان داشته باشند.

وظیفه آنها ایجاد امنیت اضافی در کناره ها برای تیم است. کار آنها اساسا بازی خوانی و گرفتن توپ ها آزاد است. بدین ترتیب کار مرتب سازی را برای کل تیم انجام می دهند. اگرچه وظیفه این بازیکن حرکات دفاعی است، بازیکنان دیگر از او انتظار دارند تا بتواند توپ را بگیرد تا یک  ضد حمله را شروع کنند.

بازیکنانی که در این پست بازی می کنند: سرجیو راموس، فن دایک، کمپانی، جان تری، تونی کروس

وظایف بازیکنان در زمین فوتبال

5. هافبک دفاعی

هافبک دفاعی کمی جلوتر از از خط دفاعی بازی می کند. بیشتر وظیفه دفاع از زمین خودی دارد تا حمله به زمین حریف. از لحاظ جسمانی هافبک دفاعی می تواند کوتاه قد باشد و به قدرت بدنی قوی نیاز ندارد. ولی حتما باید چابک و سریع باشد.  هافبک های دفاعی باید توانایی بازی سازی داشته باشد. هافبک دفاعی نسبتا تهاجم بیشتری به دفاع عقب زمین دارد. می توان گفت تقریبا مغز متفکر هر تیم هافبک دفاعی آن تیم است.

بازیکنانی که در این پست بازی می کنند: کانته، بوسکتس، دروسی، ژاوی آلونسو، جرارد

6. هافبک میانی

هافبک مرکزی بازیکنی است که هم وظایف دفاعی و هم هجومی دارد. وقتی که توپ در اختیار تیم خودی است، نقش هجومی می‌گیرد و رو به جلو حرکت می‌کند تا توپ را به خط حمله و مهاجمان برساند. همچنین برخی از این بازیکنان توانایی شوت‌زنی بالایی دارند و می‌توانند توپ را از پشت محوطه جریمه به سمت دروازه حریف شوت کنند. در حالی که اگر توپ در اختیار تیم حریف باشد به عقب بر می‌گردند تا به مدافعان کمک کنند و در باز پس گیری توپ شرکت کنند. در سیستم 2_4_4 معمولاً از دو هافبک میانی استفاده می‌شود.

بازیکنانی که در این پست بازی می کنند: تونی کروس، مودریچ، میشل بالاک

وظایف بازیکنان در زمین فوتبال

7. هافبک هجومی

هافبک هجومی بازیکنی است که جلوتر از هافبک میانی و عقب‌تر از مهاجمان بازی می‌کند و مسئول اصلی حملات تیم است. می‌توانند بسته به موقعیت توپ و شرایط حمله به چپ و راست نیز منتقل شوند ولی مکان اصلی آن‌ها وسط و پشت مهاجمان است و به همین علت معمولاً در تشکیل مثلث های هجومی نقش دارند.

هافبک های هجومی معمولا سعی می کنند در موقعیت گل زنی قرار بگیرند و یا حداقل هم تیمی های خود را در این موقعیت قرار دهند. به همین دلیل هافبک های هجومی نسبت به بقیه بازیکنان داخل زمین آمار پاس گل بالایی دارند.

بازیکنانی که در این پست بازی می کنند: مسعود اوزیل، خامس رودریگز، اریک سن، هازارد

8. مهاجم مرکزی

مهاجم مرکزی نزدیک ترین بازیکن به دروازه حریف است. وظیفه اصلی مهاجم مرکزی گل زدن است. مهاجمان مرکزی باید قدرت بدنی بالایی داشته باشند و تا زمانی که دیگر بازیکنان به او ملحق شوند بتواند توپ را حفظ کند. همچنین توانایی هد زنی و قد بلند هم از دیگر ویژگی های مهاجمان مرکزی است.

بازیکنانی که در این پست بازی می کنند: ام باپه، کریستین رونالدو، لواندوفسکی

وظایف بازیکنان در زمین فوتبال

9. پشت مهاجم

مهاجم دوم یا به عبارتی دیگر پشت مهاجم در فوتبال بازیکنانی هستند که پشت مهاجم اول بازی می‌کنند و بیشتر وظیفه بازی‌سازی برای مهاجم اول را بر عهده دارند. حتی در زمان دفاع از بقیه بازیکنان جلوتر قرار می گیرند. چنانچه از دفاع تیم حریف زمان پاس عقب تر باشند خطای آفساید رخ می دهد. وظیفه بازیکن در این موقعیت ایجاد فضا و فرصت برای مهاجم اصلی و بقیه افراد تیم و حتی به ثمر رساندن چند هدف خودی است. آنها باید آگاهی محیطی بالایی داشته باشند. یعنی قبل آن که پاس به آن ها برسد تصمیم خود را برای حرکت بعدی گرفته باشند.

بازیکنانی که در این پست بازی می کنند: مسی، توتی، دیبالا، گریزمن

10. جایگزین

جایگزین ها، بازیکنان تعویضی هستند که می توانند در هر نقطه در طول بازی به جای هم تیمی خود وارد بازی شوند. در طول بازی های رسمی هر تیم فقط مجاز به تعویض سه بازیکن است. تیم ها معمولا مخلوطی از هر پست، بازیکن در نیمکت ذخیره دارند. از جمله دروازه بان، مدافع، هافبک و مهاجم و… در صورت آسیب دیدگی و یا تغییر تاکتیک تیم و با انتخاب مربی بازیکن جایگزین وارد زمین می شود. برخی از بازیکنان جایگزین نسبت به بازیکنان دیگر بهتر هستند. زیرا در صورت نیاز می توانند در هر موقعیت قرار بگیرند و به خوبی بازی را ادامه دهند.

وظایف بازیکنان در زمین فوتبال

حرف آخر در وظایف بازیکنان در زمین فوتبال

موقعیت ها و وظایف بازیکنان در زمین فوتبال ثابت نیستند. بعد از شروع بازی هر کسی برای بهتر شدن بازی در موقعیتی که قرار گرفته است تلاش می کند. در حالت بازی امکان دارد هافبک ها یکی هجومی و یکی دفاعی بازی کنند. برخی از بازیکنان قابلیت بازی در چند پست را دارند. برای مثال مسی بیشتر در پست های پشت مهاجم و هافبنک هجومی بازی می کند. در ضمن پست ها نسبت به ترکیب یا ارنج تیم تغییر می کنند. برای مثال ارنج 2_4_4 هافبک دفاعی، هافبک هجومی، مهاجم سمت چپ و راست ندارد.

شما در مورد وظایف بازیکنان در زمین فوتبال چه می دانید؟ فوتبالیست هایی که می شناسید در کدام موقعیت ها بازی می کنند؟ تجربه ها و اطلاعات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *