درباره فیفا بیشتر بدانیم!

با جدی شدن و افزایش بازی های بین المللی فوتبال سازمانی به نام فیفا تشکیل شد. اما فیفا چیست؟ چه وظایفی دارد؟ از چه زمانی تشکیل شده است؟ کدام تورنمنت ها توسط فیفا برگزار می شود؟ در این مقاله از میدان بلاگ به هر چیزی که درباره فیفا لازم است بدانید می پردازیم.

فیفا چیست؟

فیفا مخفف جمله فرانسوی Fédération Internationale de Football Association به معنای فدراسیون بین المللی فوتبال است. فیفا نهاد اداره کننده و اجراکننده بازی های فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی در سطح جهان است. این فدراسیون در زوریخ سوئیس قرار دارد. رئیس این سازمان در حال حاضر جیانی اینفانتینو می باشد.

جیانی اینفانتینو _ رئیس فیفا

این فدراسیون از سال 1930 فعالیت خود را آغاز کرد و مسئولیت سازماندهی و نظارت بر تورنمنت های بین المللی فوتبال، به ویژه جام جهانی فوتبال را برعهده دارد. فیفا دارای ۲۰۹ عضو است که ۱۶ عضو آن از سازمان ملل و ۴ عضو آن از کمیته بین‌ المللی المپیک است ولی با این حال تعداد اعضای آن در مقایسه با فدراسیون بین‌المللی ورزشکاران ۵ عضو کمتر است.

تاریخچه فیفا

در قرن بیستم، محبوبیت مسابقات بین المللی افزایش پیدا کرد، تا جایی که نیاز به یک سازمان برای سرپرستی و نظارت بر بازی های جهانی احساس شد. بنابراین فیفا در ۲۱ می۱۹۰۴ از سوی انجمن ملی فوتبال کشورهای بلژیک، دانمارک، فرانسه، هلند، اسپانیا، سوئد و سوئیس در پاریس تأسیس شد. اولین رئیس فیفا روبرت گیرین نام داشت.

با در خواست عضویت آفریقای جنوبی در سال ۱۹۰۹، آرژانتین و شیلی در سال ۱۹۱۲ و کانادا و آمریکا در سال ۱۹۱۳ اعضای فیفا از اروپا فراتر رفت.

فیفا چیست

ساختار فیفا چگونه است؟

فیفا سازمانی است که تحت قوانین کشور سوییس تأسیس شده‌ است و محل استقرار آن نیز در سوییس است. کنگره فیفا بالاترین نهاد فیفاست، و ترکیبی است از نمایندگان فدراسیون‌های کشورهای عضو فیفا است. کنگره در شرایط معمول نشست سالانه دارد اما این نشست در شرایط فوق‌العاده نیز بنا به درخواست سالی یکبار تشکیل می‌شود.

تغییر قوانین فیفا بر عهده کنگره است. کنگره می تواند رئیس فیفا، دبیر کل، دیگر اعضای کمیته اجرایی فیفا را انتخاب کند. رئیس و دبیر کل جزء مقامات اصلی فیفا هستند که مسئولیت اداره امور جاری فیفا را به عهده دارند که این کار را با دبیر خانه کل که حدود ۲۸۰ عضو دارد انجام می‌دهند.

کمیته اجرایی فیفا که تحت ریاست رئیس فیفاست مهم‌ترین بخش تصمیم گیرنده سازمان در فاصله زمانی بین دو کنگره‌است. ساختار سازمانی جهانی فیفا شامل ۷ بخش دیگر هم می‌باشد که یا تحت اختیار کمیته اجرایی است یا به وسیله کنگره به عنوان کمیته دائمی تشکیل شده‌است. از جمله کمیته مالی، کمیته انضباطی، کمیته داوری و غیره.

فیفا چیست

قوانین فوتبال از نظر فیفا

وظیفه فیفا وضع قوانین فوتبال و تغییر آنها است. این قوانین در هیئت بین المللی فوتبال وضع می شود. در این هیئت 4 عضو از فیفا و 4 عضو از اتحادیه های فوتبال انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی (عضویت این اعضا به خاطر سهم منحصربه‌فرد این کشورها در خلق و پیشینه بازی‌های فوتبال است) شرکت می کنند. تغییر در قوانین بازی‌ها با موافقت حداقل ۶ نماینده از ۸ نماینده صورت می‌گیرد. البته این قانون به تازگی لغو شده و فقط انگلیس حق رأی دارد.

قوانین فوتبال از نظر فیفا

نظم و انضباط فدراسیون‌های کشورها

اگر دولت تیمی در عملکرد فدراسیون فوتبالشان دخالت کند و یا فدراسیون مربوطه وظیفه خود را به درستی انجام ندهد، فیفا تیم ها و اعضای وابسته به آن ها را از حضور در مسابقات بین المللی منع می کند. برای مثال فدراسیون فوتبال یونان به دلیل دخالت سیاست های کشور آن ها در امور فوتبال تعلیق یافت.

نظم و انضباط فدراسیون‌های کشورها

کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) نیز به تازگی ۲۲ فدراسیون‌های خود را مجبور کرده که شفافیت در امور، تعداد مسابقات، کیفیت در آموزش و کیفیت ساختار لیگ‌ها را افزایش دهند. هر فدراسیونی که با این اصلاحات کلی همکاری نکند تعلیق خواهد شد. یکی از فدراسیون‌هایی که در این باره تعلیق شد استرالیا بود کشوری که تنها تیم‌های خاصی می‌توانستند در لیگ حرفه‌ای آن بازی کنند و راه برای عضویت دیگران بسته بود، این سیستم بیشتر در آمریکای شمالی مشاهده شده بود.

فیفای دی چیست؟

فیفادی روزهایی است که فدراسیون بین‌المللی فوتبال برای برگزاری بازی‌های دوستانه تعیین می کند و در این روزها هیچ بازی رسمی چه در سطح ملی و چه در سطح باشگاهی برگزار نمی‌شود.

فیفای دی چیست؟

تقویم سالانه فیفا

فیفا به صورت سالانه تقویمی منتشر می‌کند که بازی‌های دوستانه زیر نظر خودش در این روزها برگزار می‌شود. این بازی‌های دوستانه فرصتی برای همه تیم های ملی است تا در شرایط بازی قرار بگیرند و بتوانند به هماهنگی بیشتر برسند. همچنین فیفا دی فرصتی برای تیم‌های ضعیف است تا بتوانند با تیم‌های قدرتمند دنیا بازی کنند.

تقویم فیفا شامل یک توافق کلی بین فیفا، شش کنفدراسیون فوتبال قاره های مختلف، باشگاه های اروپایی و فیف پرو است و در بسیاری از ماه های سال، دیدارهایی دوستانه تحت این عنوان برگزار می شود.

در دیدارهای رسمی همانند رقابت های مقدماتی جام جهانی، طبق قوانین فیفا، باشگاه ها باید چهار روز زودتر بازیکنان را در اختیار تیم های ملی قرار دهند و اگر یک بازیکن مجبور به سفر به قاره ای دیگر باشد، قانون پنج روز زمان را در اختیار تیم ملی می دهد، اما در بازی های فیفا دی این زمان به 48 ساعت تقلیل پیدا می کند.

سرود فیفا چیست؟

در سال 1994 توسط آهنگساز آلمانی سرودی به نام (Franz Lambert) ساخته شد و به عنوان سرود رسمی فیفا معرفی شد. سرود فیفا در آغاز مسابقات فوتبال و تورنمنت‌هایی مثل مسابقات دوستانه بین‌المللی، جام جهانی فوتبال، جام جهانی فوتبال زنان و جام جهانی فوتبال زیر ۲۰ سال نواخته می‌شود.

سرود فیفا

حامیان مالی

تورنمنت‌های فیفا

مردان

 • جام جهانی فوتبال
 • جام کنفدراسیون‌ها
 • فوتبال در بازی‌های المپیک تابستانی (زیر ۲۳ سال)
 • جام جهانی فوتبال زیر ۲۰ سال
 • جام جهانی فوتبال زیر ۱۷ سال
 • فوتبال در بازی‌های المپیک جوانان (زیر ۱۵ سال)
 • جام باشگاه‌های فوتبال جهان
 • جام جهانی فوتسال
 • جام جهانی فوتبال ساحلی
 • جام جوانان

تورنمنت‌های فیفا

زنان

 • جام جهانی فوتبال زنان
 • فوتبال در بازی‌های المپیک تابستانی
 • جام جهانی فوتبال زنان زیر ۲۰ سال
 • جام جهانی فوتبال زنان زیر ۱۷ سال
 • فوتبال در بازی‌های المپیک جوانان (زیر ۱۵ سال)

دارندگان عنوان‌های فعلی

جام جهانی

جام جهانی فوتبال جام جهانی فوتبال زیر ۲۰ سال جام جهانی فوتبال زیر ۱۷ سال
مردان  فرانسه (۲۰۱۸)  فرانسه (۲۰۱۳)  نیجریه (۲۰۱۳)
زنان  ایالات متحده آمریکا (۲۰۱۵)  آلمان (۲۰۱۴)  ایالات متحده آمریکا (۲۰۱۴)

المپیک

المپیک تابستانی المپیک تابستانی جوانان
مردان  مکزیک (۲۰۱۲)  پرو (۲۰۱۴)
زنان  ایالات متحده آمریکا (۲۰۱۲)  چین (۲۰۱۴)

کنفدراسیون

 • جام کنفدراسیون‌ها:  آلمان (۲۰۱۷)

باشگاه

 • جام باشگاه‌های فوتبال جهان: اسپانیا رئال مادرید

شما چه چیزهایی درباره فیفا می دانید؟ اگر نکات دیگری هست که می توانید برای کامل تر شدن مقاله اضافه کنید در قسمت دیدگاه ها با ما به اشتراک بگذارید. منتظر نظرها و پیشنهاد شما هستیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *