همه چیز درباره فوتبال فری استایل

مطمئنا ویدیوها و کلیپ های بسیاری مربوط به ورزش فوتبال فری استایل دیده اید. شاید هیچ وقت فکر این را نکرده باشید که حرکات نمایشی با توپ روزی خارج از ورزش فوتبال، رشته مجزایی شود و ظرفداران زیادی را به خود جذب کند. حتی برخی از افراد این ورزش را به عنوان شغل پردرآمد برای خود انتخاب کنند.

این حرکات از یک ورزش تفریحی با حرکات خلاقانه و خارق العاده با توپ به یک رشته ورزشی نوپا ولی جدی تبدیل شده است. در کنار اینکه این ورزش بسیار حرفه ای و سخت است بسیار هیجان انگیز و جالب است که افراد زیادی علاقه دارند این ورزش را دنبال کنند.

در این مقاله از میدان می خواهیم به ورزش فوتبال فری استایل بپردازیم. همراه ما باشید.

 ورزش فوتبال فری استایل

نمی توان برای فوتبال نمایشی تعریف دقیقی گفت. به طور کلی به حرکاتی نمایشی که یک فرد با توپ انجام می دهد، فوتبال نمایشی گفته می شود. این رشته ورزشی ترکیبی از چند رشته از جمله فوتبال و بستکبال است. حتی حرکات آکروبات هم از ورزش ژیمناستیک گرفته شده است. ریشه همه این رشته ها ورزش فوتبال است که با حرکات نمایشی ترکیب شده است. افرادی که در این زمینه فعالیت دارند در یک چشم بهم زدن می توانند حرکات هیجان انگیزی را ابداع کنند.

فری استایل هم مانند سایر رشته های ورزشی، فدراسیون جهانی دارد و هر ساله این فدراسیون مسابقات بین المللی برگزار می کند و ورزشکاران شرکت کننده دارای رنکینگ جهانی هستند. برخی از فری استایلرها به دلیل مشکلاتی که داشته اند نتوانسته اند فوتبالیست شوند. ولی جالب است بدانید تعدادی از فری استایل های حرفه ای هیچ علاقه ای به فوتبال ندارد و فوتبال نمایشی را وابسته به فوتبال نمی دانند.

فوتبال نمایشی نه‌تنها در ایران بلکه حتی در جهان نیز هنوز رشته کاملاً شناخته‌شده‌ای نیست؛ اکثر مردم آن را با فوتبال یا فوتسال اشتباه می‌گیرند. شاید شناخته نبودن این رشته یکی از مشکلات اصلی این رشته باشد.

مسابقات فوتبال فری استایل چگونه برگزار می شود؟

هر سال مسابقات فوتبال فری استایل برگزار می شود. فری استایلرهای که در مسابقه شرکت کرده اند باید با هم در 3 ست 30 ثانیه ای با توپ نمایش خود را اجرا کنند و داوران فوتبال که اغلب سه نفر هستند داوری کرده و با هم یک نفر را به عنوان نفر برنده انتخاب می کنند. شباهت این ورزش با فوتبال این است که در مسابقه می توانید از هر جای بدن خود به جز دستانتان برای ضربه زدن به توپ استفاده کنید. نوع دیگر این مسابقات به این شکل است که ورزشکاران باید رو در رو مقابل یکدیگر قرار بگیرند و هر کسی که توانست به نفر مقابل لایی بزند، برنده مسابقه اس

مسابقات سالیانه شرکت ردبول هم از مشهور ترین تورنومنت های این رشته ورزشی است. شرکت های بزرگ دنیا با جذب ورزشکاران فری استایل در این مسابقات حضور دارند و در عوض حقوقی که به ورزشکار پرداخت می کنند، تبلیغات محصولات خود را می کنند، به طور مثال آدیداس فری استایلر هایی را در اختیار دارد و با حضور در این تورنومنت ها می توانند محصولات خود را تبلیغ کنند.

فری استایل از سطح بالایی در آسیا برخوردار است و کشورهایی مانند ایران، ژاپن با 5 قهرمانی، فلیپین با 2 قهرمانی و حتی اندونزی که همیشه دارای سکو در مسابقات بوده است از شانس قهرمانی بالایی برخوردار هستند.

مسابقات فوتبال فری استایل

فری استایل در ایران

این رشته جذاب در ایران طرفداران بسیار زیادی دارد و افراد زیادی در این زمینه فعالیت می کنند که باعث پیشرفت سریع و چشمگیر این رشته در ایران شده است و هر روز تعداد افرادی که وارد این رشته می شوند بیشتر می شود. مسابقات فری استایل فوتبال از سال ۲٠۱۵ در ایران برگزار می شود و موفق ترین ورزشکار ایرانی احمدرضا فلسفی است که تا الان سه دوره پیاپی قهرمان مسابقات فری استایل ایران شده و در مسابقات جهانی هم شرکت می کند.

ایران در این مسابقات 4 نماینده به نام های احمد رضا فلسفی، احسان موسوی، سینا موفق و محمد سعید حمید زاده دارد.

فری استایل در ایران

ورزشکاران معروف فوتبال فری استایل

معروف ترین فری استایلر جهان یک فرد فرانسوی به نام سین گارنیر است. این فرد در اولین مسابقات رسمی فوتبال نمایشی که در سال 2008 انجام شد شرکت کرد و نفر اول شد. سین گارنیر در طول سال هایی که در این رشته فعالیت میکرد موفقیت های بسیاری را در این زمینه کسب کرد. فری استایلرهای دیگری هم وجود دارند که در این رشته فعالیت می کنند از مشهورترین آن ها می توان به دنیل کوتینگ، اندرو هندرسون و گروه F2 اشاره کرد. بانوان بسیاری هم در زمینه فری استایلری فعالیت دارند و بسیار موفق هستند. از مشهورترین آن ها می توان به ملودی دانچت و آگوشکا منیش اشاره کرد که در رشته فری استایل موفقیت های جهانی کسب کرده اند.

این رشته را با روپایی و فوتبال خیابانی اشتباه نگیرید!

«فری استایلر» نام بازیکنان ورزش «فری استایل» است. فری یعنی آزاد و همانطور که از نام آن پیداست این ورزش چه از نظر جنسیت، پوشش بازیکن، نوع حرکات و چه از لحاظ سنی محدودیتی ندارد. برخی این رشته را با فوتبال خیابانی اشتباه می گیرند. در کنارش رشته روپایی هم داریم که شبیه به این رشته است ولی هیجان و هنر خاصی ندارد یعنی محدود به چند تکنیک است، روپایی بیشتر استقامتی است. ولی این سه رشته کاملاً با هم متفاوت اند.

فوتبال فری استایل با 3 هدف مختلف انجام می شود. برخی از افراد در مسابقات شرکت کرده و طبق قوانین حرکات خود را اجرا می کنند تا در مسابقه برنده شوند. برخی دیگر علاقه ای به مسابقات ندارند و فقط با اجرا در تبلیغات برای برند ها که همراه با موسیقی است درآمد کسب می کنند. انجام حرکات نمایشی در تبلیغات به اندازه مسابقات سخت نیست و می توان حرکات راحت تری را انجام داد ولی در همین حد هم برای مخاطبان هیجان بسیاری دارد. بعضی از افراد با تجربه هم از مربیگری و آموزش حرکات جدید به علاقه مندان درآمد دارند.

رشته را با روپایی و فوتبال خیابانی

فوتبال فری استایل هزینه زیادی ندارد

این رشته بسیار کم هزینه است و وسیله خاص آن برای شروع، تنها یک توپ فوتبال معمولی است. هنگامی که شخص اندکی به سطح حرفه ای رسید، می تواند توپ حرفه ای هم تهیه کند ولی برای شروع، اجباری نیست.

هزینه شرکت در کلاس های آموزشی هم متغیر است اما در کلاس های عمومی تقریباً ماهانه ۲۰۰ هزارتومان است و در کلاس های آموزش خصوصی که البته تضمین شده است، ماهانه یک میلیون تومان شهریه اخذ می شود. یک نکته مهم دیگر اینکه بر خلاف تصور عموم مردم، پیش نیاز این رشته اصلاً فوتبال نیست و کسانی هستند که بدون اینکه از فوتبال چیزی بدانند، وارد آن و موفق شده اند.

فواید فوتبال فری استایل

این رشته تمرکز بالایی می خواهد و تسلط روی توپ را افزایش می دهد. البته مکمل خوبی برای فوتبال است. ورزشکاران این رشته، هنرنمایی هایی می کنند که اشخاص دیگر نمی توانند آن را انجام دهند، در نتیجه اعتماد به نفس را بالا می برد. فری استایل چون ورزشی هوازی و غیر هوازی است، چربی سوزی بالایی دارد و به تناسب اندام هم کمک می کند.

فواید فوتبال فری استایل

برترین های این رشته برزیلی و نروژی هستند

بهترین های ورزش فری استایل از کشورهای اروپایی هستند چون مسابقات و حامیان مالی در این کشورها بیشترند. البته در بخش مسابقات، دو کشور نروژ و برزیل حرف اول دنیا را می زنند و در بخش تبلیغاتی، فرانسه بهترین است. قهرمان آخرین سری مسابقات جهانی فوتبال نمایشی، ریکاردینیو از کشور برزیل بود و چند سالی هم بطور متوالی دو برادر از کشور نروژ جایگاه قهرمانی را تصاحب کرده بودند.

درآمد فری استایلرها

پول درآوردن از هرکاری کار راحتی نیست و به علاقه و کوشش بسیاری نیاز دارد. بی شک در هر زمینه کاری دوام بیاورید و سخت کوشی کنید به درآمد خواهید رسید. ولی در پاسخ به این سوال که اصلا اینکار زمینه ای برای فعالیت دارد تا از آن درآمد کسب کرد باید بگویم که اگر مقاله را به دقت خوانده باشید متوجه خواهید شد که از روش های مختلفی در این رشته می توان درآمد داشت. تا زمانی که به صورت اصولی و حرفه ای در این زمینه کار کنید می توانید آن را به عنوان شغل اصلی انتخاب کنید.

اگر سخت کوش باشید و بتوانید ایده های خاصی در این زمینه داشته باشید می توانید درآمد زیادی داشته باشید. کسانی که به صورت حرفه ای در این ورزش کار می کنند، درآمدهای متغیری دارند اما همین افراد در ایران تا ماهی ۲۰ میلیون تومان درآمد دارند تا به بالا و این درآمد به توانایی ها و شرایط آن افراد بستگی دارد.

درآمد فری استایلرها

در آخر

شروع کردن فری استایل اراده و عزم جدی را می‌طلبد و شاید همین موضوع دلیلی باشد تا شروع کردن فری استایل را سخت بدانیم. فوتبال نمایشی همان‌طور که ازنظر اراده شاید سخت به نظر برسد ولی ازنظر امکاناتی با حداقل امکانات و با یک توپ می‌توان شروع به تمرین در این رشته کرد.

فری استایل ایران با سرعت وحشتناکی چه در بخش آقایان و چه در بخش بانوان در حال پیشرفت است و جامعه ایران فری استایل جامعه قوی است که برای کسی که تمایل به حضور در این رشته را دارد کاملاً ازنظر انگیزشی کمک‌حال وی است.

نظر شما در مورد فوتبال فری استایل چیست؟ منتظر نظرات، انتقادات و پیشنهادهای شما هستیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *