قوانین فوتبال استرالیایی چیست؟

فوتبال استرالیایی هم یکی از انواع فوتبال راگبی است. فوتبال استرالیایی یا فوتی ورزشی فیزیکی است که از اوایل قرن ۱۹ در استرالیا رواج داشته است. در این مقاله از میدان به قوانین فوتبال استرالیایی خواهیم پرداخت.

فوتبال استرالیایی

فوتبال استرالیایی یکی از انواع بازی فوتبال است. جالب است بدانید که این ورزش بیشتر از هر ورزش دیگری در استرالیا محبوبیت دارد. این بازی اولین بار در سال 1859 در ملبورن انجام شد. در استرالیا این ورزش را فوتبال یا فوتی می نامند. بر خلاف فوتبال آمریکایی در این ورزش لباس خاصی تن بازیکنان نمی شود و کلاه ایمنی نیز برایشان وجود ندارد، از این ورزش به عنوان یکی از پربرخوردترین و البته خشن ترین ورزشها نیز در دنیا یاد می شود که بسیار هم علاقه مند دارد.

جستجو برای یافتن مسابقه و ورزشی که برای شرایط استرالیا و جوانان این کشور مناسب باشد موجب شد باشگاه فوتبال ملبورن اولین قوانین فوتبال استرالیایی را در می 1859 ارائه کند که این را می‌توان قدیمی‌ترین قوانین فوتبال در جهان دانست.

فوتبال استرالیایی

زمین فوتبال استرالیایی

زمین فوتبال استرالیایی، زمینی به شکل بیضی (مثل زمین کریکت) است. معمولا زمین این فوتبال در ابعاد 185 در 155 متر است. بنابراین این یکی از بزرگترین زمین های ورزشی محسوب می شود. بازیکن ها باید از قدرت بدنی خوبی برخوردار باشند تا بتوانند در زمینی به این بزرگی، بازی کنند.

دروازه های این بازی که به آن پست می گویند شامل 3 قسمت است که قسمت میانی آن را گل هم می گویند. در انتهای هر کدام از قسمت های زمین فوتبال چهار تیر دروازه بصورت زوج وجود دارند که دو تیر در وسط و دو تیر در کناره ها و کوتاه تر از تیرهای وسط وجود دارند. به دو تیر دروازه ای که در وسط قرار می گیرند در اصطلاح ورزشی Goal Posts و به دو تیر دروازه ای که در کنار قرار گرفته اند در اصطلاح ورزشی Behind Posts گفته می شود.

زمین فوتبال استرالیایی

توپ استاندارد فوتبال استرالیایی

توپ استاندارد فوتبال استرالیایی بیضی شکل و شبیه به توپ‌های مورد استفاده در راگبی است. رنگ توپ مسابقاتی که در روز انجام می‌شود قرمز و بازی‌هایی که در شب انجام می‌شود زرد است.

استانداردهای آن:

محیط: ۷۲-۷۳ سانتیمتر
فشار هوا (پوند در اینچ مربع): ۹-۱۱

توپ استاندارد فوتبال استرالیایی

قوانین فوتبال استرالیایی

هر تیم می تواند 22 بازیکن داشته باشد ولی فقط 18 نفر داخل زمین خواهند بود یعنی حداکثر 4 تعویض خواهند داشت. بازی با پرتاب توپ به هوا در وسط زمین شروع می شود.

هدف هر تیم رساندن توپ به دروازه حریف و گذراندن آن با شوت کردن از میان دروازه حریف است. تیم شما باید بتواند در 80 دقیقه زمان (بازی تیم های بزرگسالان) بیشترین امتیاز را کسب کند. برای گل زدن، بازیکن ها باید سعی کنند، توپ را وسط دروازه ی حریف، شوت کنند و هر گل، 6 امتیاز دارد.

بازی در چهار ست یا چهار Quarter بیست دقیقه ای برگزار می شود. زمان مشابه بازی بسکتبال محاسبه می شود و زمانهایی که توپ در جریان نیست، محاسبه نمی شود. بعد از کوارتر‌های اول و سوم هر تیم ۶ دقیقه فرصت استراحت دارد و زمان استراحت بعد از کوارتر دوم یعنی زمانی که نیمی از بازی به پایان رسیده ۲۰ دقیقه است. برخلاف فوتبالهای دیگر این فوتبال قانون آفساید ندارد.

قوانین فوتبال استرالیایی

وظایف بازیکنان

بازیکنان باید توپ را با زمین زدن متناوب و شوت کردن بین هم رد و بدل کنند بازیکنان مجازند که توپ را با هر قسمتی از بدنشان حرکت دهند ولی پرتاب توپ با دست مجاز نیست. حمل توپ با دست نیز به شرط زمین زدن آن یا لمس زمین با توپ بعد از هر 15 متر مجاز است. معمولا  (البته نه همیشه) از 18 بازیکن، 6 نفر مهاجم، 6 نفر مدافع و 6 نفر در خط میانی بازی می کنند.

بازیکنی که توپ را حمل می کند فقط می تواند از ناحیه بین زانو تا شانه مورد تکل از مقابل قرار بگیرد و تکل از پشت و تکل از نواحی پایین زانو و بالای شانه شامل جریمه های شخصی و تیمی است. قوانینی در مورد اینکه توپ چگونه باید با دست حمل شود وجود دارد. برای مثال بازیکنانی که با توپ می‌دوند بطور متناوب باید توپ را به زمین بزند.

بایکنان می‌توانند با استفاده از دست و یا تمام بدن خود مانع حرکت بازیکن تیم حریف بشوند. این یک بازی فیزیکی خطرناک است. در زمانی که تلقی شود بازی به عمدا با تاخیر مواجه شده داور مداخله کرده و دستور ضربه (شوت) را می‌دهد. پنالتی‌های فاصله دار و تعویق بازی برای تعدادی از بازی‌ها که بستگی به میزان جدی بودن تخلف دارد امکان پذیر است.

وظایف بازیکنان

مارک چیست؟

پرت کردن توپ مجاز نیست و بازیکنان نباید مسیر توپ را مسدود کنند. مشخصه بارز فوتبال استرالیایی «مارک» است. مارک مهارتی است که در آن بازیکنی توپی را که شوت شده و بیش از ۱۵ متر را طی کرده و کسی نتوانسته آن را بگیرید یا لمس کند در اختیار بگیرد. البته اینطور تلقی می‌شود که بازیکنی توپ را برای مدت زمان معینی در اختیار داشته باشد و یا آنکه توپ در حال پرواز را سه بار یا بیشتر لمس کند. در این صورت این امتیاز به بازیکن داده می‌شود تا توپ را در اختیار داشته باشد.

در اختیار داشتن توپ در فوتبال استرالیایی همواره موضوعی بحث برانگیز بوده به جز مواردی  که  ضربه آزاد به تیمی داده شود و یا آنکه توپ مارک شود.

مارک چیست؟

ویژگی های دیگر فوتبال استرالیایی

از جمله ویژگی های دیگر این بازی علاوه بر مارک می‌توان به مواردی همچون برخوردهای متعدد فیزیکی، گرفتن توپ با رفتن به پشت یک بازیکن دیگر که اسامی مختلفی همچون specky, speckie, speccy, screamer or hanger دارد، حرکت سریع بازیکن و توپ و امتیاز گرفتن است اشاره کرد.

امتیاز دهی

1. عبور توپ از بین فضای Goal Posts: عبور توپ از بین فضای گل دارای 6 امتیاز می باشد.
2. عبور توپ از بین فضای Behind Posts و Goal Posts: عبور توپ از بین فضای Behind دارای 1 امتیاز می باشد.

امتیاز دهی

نتیجه بازی

در پایان مسابقه هر تیمی که بیشترین امتیاز را کسب کرده باشد به عنوان برنده اعلام می شود و اگر دو تیم در امتیازی برابر باشند، بازی با نتیجه مساوی به پایان می رسد.

لیگ فوتبال استرالیایی

لیگ فوتبال استرالیا یا Australian Football League که به AFL مشهور است با بالاترین سطح حرفه ای این ورزش را برگزار می کند که در حال حاضر در این لیگ 18 تیم حضور دارند و هر ساله لیگ قهرمانی حرفه ای این ورزش در استرالیا برگزار می شود. البته نمونه آماتور آن در بسیاری از مناطق انجام می‌شود و قوانین مربوط به آن توسط کمیسیون AFL با توجه به قوانین کمیته مسابقات لیگ فوتبال استرالیایی تعیین می‌شود.

فینال لیگ AFL که به آن Grand Final هم می گویند در آخرین شنبه ماه سپتامبر در استادیوم بزرگ کریکت ملبورن (همان استادیوم خاطره انگیز برای ایرانیها) برگزار می شود و یکی از وقایع مهم (نه فقط از جنبه ورزشی) در کشور استرالیا محسوب می شود. از ایالت ویکتوریا تیمهای زیادی در لیگ AFL بازی می کنند و سیدنی هم تیم Sydney Swans رو دارد.

لیگ فوتبال استرالیایی

محبوبیت

این بازی یکی از محبوبترین ورزش‌های کشور استرالیا است. فوتبال استرالیایی بیشترین تماشاگر را دارد و بینندگان تلویزیونی آن از همه ورزشها در استرالیا بیشتر است. در کل کشور هم فوتبال استرالیایی ورزش اول زمستانی و با فاصله بسیار اندکی پس از کریکت و شنا ورزش سوم تابستانی کشور است.

فوتبال گیلیک که در ایرلند بازی می‌شود هم شباهت زیادی به فوتبال استرالیایی دارد و گاهی مسابقاتی با قوانین ترکیبی این دو رشته معروف به «قوانین بین‌المللی فوتبال» بین‌تیم‌های استرالیایی و ایرلندی برگزار می‌شود. پرطرفدارترین تیم‌های این مسابقات، تیم‌های محله‌های قدیمی ملبورن، به خصوص سه تیم کالینگوود، اسندون و کارلتون هستند.

در آخر

اگر اطلاعاتی در خصوص برگزاری مسابقاتی این فوتبال در ایران دارید با ما به اشتراک بگذارید. خوشحال می شویم در میدان از حضور و اطلاعاتی که دارید استفاده کنیم. منتظر نظرات و پیشنهاد و انتقادهایتان هستیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *