تمریننکات ورزشیورزش

چگونه فوتسال بازی کنیم؟

اگر شما هم به تازگی به ورزش فوتسال علاقه مند شده اید و می خواهید قواعد اولیه و کلی این بازی هیجان انگیز را یاد بگیرید، این مقاله با عنوان «چگونه فوتسال بازی کنیم» را از دست ندهید.

فوتسال برای آن دسته از بازیکنانی درست شده است که می خواهند بازی ای مثل فوتبال را انجام دهند اما جا و مکان کافی را در اختیار ندارند. قوانین و مقررات در بازی فوتسال تا حد زیادی به فوتبال شبیه است با این تفاوت که این بازی در سالن و محیط بسته تر انجام می شود، از یک توپ کوچک تر در آن استفاده می شود و تعداد بازیکنان هر تیم تنها پنج نفر است. اگر به این بازی علاقه مند شده اید می توانید به راحتی یک مسابقه بین خودتان و دوستانتان برگزار کنید.

چگونه فوتسال بازی کنیم: یادگیری قواعد کلی

چگونه فوتسال بازی کنیم

قانون اول: سایز مناسب توپ را انتخاب کنید

برای این که بتوانید فوتسال بازی کنید باید توپ سایز ۴ را انتخاب نمایید. توپی که در فوتبال استفاده می شود سایز ۵ است که در حدود ۲۷-۲۸ اینج (۶۹-۷۱ سانتی متر) قطر دارد. سایز توپ فوتسال یک سایز از توپ فوتبال کوچک تر است. برای فوتسال بازی کردن باید از توپ سایز ۴ استفاده شود که در حدود ۲۵-۲۶ اینچ (۶۴-۶۶ سانتی متر) قطر آن است.

توپ با سایز کوچک تر کمی سنگین تر است و انحراف کمتری دارد، به همین دلیل برای بازی در فضای کوچک مناسب تر است.

چگونه فوتسال بازی کنیم

قانون دوم: تعداد بازیکنان هر تیم را بدانید

در فوتسال هر تیم پنج بازیکن دارد. یکی از بزرگ ترین تفاوت هایی که در میان فوتبال و فوتسال وجود دارد در تعداد بازیکنان هر تیم می باشد. در فوتبال هر تیم ۱۱ بازیکن دارد در حالی که در فوتسال بازیکنان هر تیم تنها پنج نفر می باشند.

هر تیم باید یک دروازه بان برای خود انتخاب کند.

هر تیم یک مهاجم دارد. این بازیکن عنصر تهاجمی هر تیم بوده و حمله ها را رهبری می کند.

هر تیم یک بازیکن در پست دفاع دارد. این بازیکن یه عنوان آخرین مرد نیز شناخته می شود و وظیفه دارد همیشه در زمین خودی بماند تا در صورت حمله تیم حریف بتواند از تیم خود دفاع کند.

دو بازیکن از هر تیم نیز در میانه های زمین بازی خواهند کرد.

چگونه فوتسال بازی کنیم

قانون سوم: زمان هر نیمه را تنظیم کنید

در فوتسال هر نیمه ۲۰ دقیقه می باشد. فوتسال از دو نیمه تشکیل شده است و هر نیمه ۲۰ دقیقه زمان می برد. اگر بخواهیم با فوتبال مقایسه کنیم، در فوتبال هر نیمه ۴۵ دقیقه طول می کشد. یک تفاوت اصلی دیگر در بین فوتبال و فوتسال در نحوه محاسبه ی زمان می باشد. در فوتبال حتی اگر توپ در جریان نباشد نیز زمان می گذرد اما در فوتسال این گونه نیست. در فوتسال تنها زمان هایی که توپ در جریان است زمان گرفته می شود.

در صورتی که برای مشخص کردن تیم برنده نیاز به زمان اضافه باشد می توان آن را به بازی اضافه کرد. هر تیمی که اول گل بزند برنده ی بازی به شمار می رود.

برای بازی های دوستانه و گاه به گاه می توانید زمان را به دلخواه خودتان نادیده بگیرید و فقط تیمی که اول گل می زند را برنده اعلام کنید.

چگونه فوتسال بازی کنیم

قانون چهارم: توپ را با دست و یا بازو خود لمس نکنید

درست مانند فوتبال، در فوتسال نیز بازیکنان حق ندارند به توپ دست بزنند. البته این محدودیت فقط مربوط به دست ها می باشد و شما با سایر نقاط بدن خود می توانید برای پاس دادن و یا شوت کردن اقدام کنید.

چگونه فوتسال بازی کنیم

قانون پنجم: زمان استراحت در هر نیمه

هر تیم در هر نیمه می تواند یک دقیقه زمان استراحت و یا به اصطلاح تایم اوت داشته باشد. در فوتبال همچین عنوانی وجود ندارد اما در فوتسال تیم ها این امکان را دارند تا از زمان استراحت استفاده کنند.

اگر یک تیم در طول یک نیمه از زمان استراحت خود استفاده نکند، این زمان می سوزد و به نیمه ی بعدی منتقل نمی شود.

چگونه فوتسال بازی کنیم

قانون ششم: اگر توپ از زمین خارج شد آن را با ضربه به بازی برگردانید

در فوتبال زمانی که توپ از زمین خارج می شود شما آن را به بازی بر می گردانید، در فوتسال اگر توپ از زمین خارج شود باید مثل ضربه آزاد آن را دوباره به جریان بازی برگردانید.

اگر توپ حتی روی خط زمین نیز قرار گیرد به منزله خارج شدن می باشد.

اگر توپ از زمین خارج شود، شما نمی توانید آن را مستقیم به سمت دروازه شوت کنید و در این حالت اگر توپ گل شود پذیرفته نیست. برای شروع بازی باید توپ را به یک بازیکن دیگر پاس دهید و بعد از آن بازی طبق روال قبل دنبال می شود.

چگونه فوتسال بازی کنیم

قانون هفتم: محدودیت تعویض نداریم

در بازی فوتبال شما در طول یک بازی تنها اجازه دارید ۳ بازیکن را تعویض کنید. در فوتسال اما این گونه نیست و شما می توانید هر تعداد که لازم دارید تعویض انجام دهید. برای انجام تعویض بازیکنان باید در محدوده تعویض قرار گیرند.

محدوده تعویض به قسمتی می گویند که درست مقابل نیمکت هر تیم قرار دارد.

از آن جا که فوتسال یک بازی پر سرعت و محکم به شمار می رود، با انجام تعویض های استراتژیک می توانید به بازیکنان خود استراحت بدهید.

چگونه فوتسال بازی کنیم

قانون هشتم: جایگزین بازیکنان بیرون رفته

در فوتبال بازیکنی که اخراج شده است و یا از بازی بیرون رفته است دیگر امکان بازگشت به مسابقه را ندارد و همچنین نمی توان برای او جایگزینی به بازی آورد. اما در فوتسال این گونه نیست و اگر بازیکنی اخراج شود و یا از بازی بیرون آورده شود می توانید پس از گذشت ۲ دقیقه و یا بعد از زمانی که تیم مقابل به گل رسید برای او جایگزین بیاورید.

چگونه فوتسال بازی کنیم: استراتژی های مختلف را امتحان کنید

چگونه فوتسال بازی کنیم

تا جایی که می توانید به صورت باز بازی کنید تا فضای کافی برای پاس دادن محیا باشد

همان طور که گفتیم فوتسال در زمین کوچک تری نسبت به فوتبال بازی می شود. به همین دلیل است که بازیکنان میانی باید تلاش کنند تا توپ را در تمام نقاط زمین به جریان بیاندازند تا فضای بازی باز شده و فضای مناسب برای پاس دادن محیا شود.

استراتژی های مختلف را امتحان کنید

جای هم تیمی های خود را پر کنید

در فوتسال پیدا کردن فضای مناسب برای حرکت کردن می تواند کمی دشوار باشد. می توانید هنگامی که یار خود حرکت می کند، شما هم با او حرکت کرده و جای خالی او را پر کنید.

شما هیچ گاه نباید برای مدت طولانی در یک جا بایستید.

استراتژی های مختلف را امتحان کنید

اگر توپ را در اختیار دارید با سمت مدافعین حرکت کنید

اگر توپ را در اختیار دارید به سمت مدافعین حرکت کنید و سعی کنید از آن ها عبور کنید. اگر توپ را در اختیار ندارید به سمت مدافعین نروید. این کار به باز شدن فضای بازی کمک خواهد کرد.

استراتژی های مختلف را امتحان کنید

پاس بدهید

همان طور که پیش تر به شما گفتیم، فوتسال یک بازی سرعتی و پر انرژی است. هرچه بیشتر در این بازی پاس دهید احتمال این که به گل برسید نیز بیشتر می شود.

استراتژی های مختلف را امتحان کنید

قبل از شوت کردن سعی کنید حداقل پنج پاس بدهید

کوچک بودن زمین این معنی را به همراه دارد که مدافعان می توانند راحت تر در مقابل شما قرار بگیرند و جلوی ضربه های شما را بگیرند.

به طور معمول یک تیم برای این که بتواند نظم دفاعی تیم حریف را بهم بزند باید پیش از شوت کردن حداقل پنج پاس بدهد.

چگونه فوتسال بازی کنیم: دفاع کردن را تمرین کنید

دفاع کردن را تمرین کنید

برای به دست آوردن توپ مبارزه کنید

فوتسال به طور معمول نسبت به فوتبال بازی خشن تری می باشد. اگر شما در نقش دفاعی بازی می کنید، همیشه نگاهتان به توپ باشد و سعی کنید از هر فرصتی برای به دست آوردن توپ استفاده کنید. و آن را از بازیکن تیم حریف بربایید.

شما ممکن است به حریف خود ضربه بزنید، لگد بزنید، فشار بیاورید و یا او را شارژ کنید، در این صورت امکان دارد برای تیم حریف ضربه آزاد در نظر گرفته شود.

دفاع کردن را تمرین کنید

زانوی خود را خم نگه داشته و روی انگشتان پای خود بمانید

در فوتسال شما هیچ زمانی برای استراحت در اختیار ندارید. شما می توانید برای این که کمی وضع خود را بهتر کنید و بازدهی بیشتری داشته باشد، وزن خود را به جای پاشنه پا بر روی جلوی پای خود نگه دارید. با این کار شما وضعیت بهتری خواهید داشت و می توانید سریع تر حرکت کرده و توپ را به دست آورید.

دفاع کردن را تمرین کنید

تمرکز خود را بر روی بازیکنی که توپ را به همراه دارد قرار دهید

هدف شما باید گذاشتن فشار بر روی بازیکنی باشد که توپ را در اختیار دارد و به سمت تیم شما حمله کرده است. شما باید کاری کنید تا حواس بازیکن تیم مقابل پرت شده و دیگر نتواند بر روی حرکت بعدی خودش تمرکز کند.

دفاع کردن را تمرین کنید

از توپ دفاع کنید

بازیکنانی که در پست دفاعی بازی می کنند همیشه باید در مقابل توپ باشند. انجام این کار باعث می شود در مقابل توپ یک دیوار دفاعی شکل بگیرد و بازیکن حریف نتواند به راحتی از میان شما عبور کند.

جمع بندی

در این مقاله تحت عنوان «چگونه فوتسال بازی کنیم» شما را با قواعد اولیه و کلی بازی فوتسال آشنا کردیم. با دانستن این قواعد می توانید به راحتی با دوستانتان تیم بکشید و با هم به رقابت بپردازید. اگر به این ورزش علاقه دارید حتما سایر مقالات ما را نیز دنبال کنید تا شما را هرچه بیشتر با قوانین این بازی و سایر ورزش ها آشنا کنیم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا