سلامتی

اسپاسم عضلانی چیست؟ و چند روش برای درمان اسپاسم

اسپاسم عضلانی چیست؟ اسپاسم یا گرفتگی عضلات نسبتاً شایع است و بیشتر در عضلات ساق پا اتفاق می افتد. اما هر عضله ای از جمله پشت ، دست ، پا یا انگشتان پا می تواند دچار اسپاسم شود.

اسپاسم عضلانی می تواند در هر جایی از چند ثانیه تا ۱۵ دقیقه ادامه داشته باشد. اگر گرفتگی عضلات مزمن را تجربه کرده اید ، ممکن است بخواهید به پزشک مراجعه کنید.

حقایق اسپاسم عضلانی

اسپاسم ها می توانند انواع مختلفی از ماهیچه های بدن را تحت تأثیر قرار دهند و منجر به علائم مختلفی شود. اسپاسم ماهیچه های اسکلتی متداول است و اغلب به دلیل استفاده بیش از حد و خستگی ماهیچه ها، کمبود آب بدن و ناهنجاری های الکترولیت است.

اسپاسم ناگهان رخ می دهد، دردناک است و معمولاً کوتاه مدت است. ممکن است با کشش آرام عضله تسکین یابد. اگر اسپاسم عضلانی به خصوص دردناک باشد، در صورت عدم برطرف شدن یا عود مجدد، باید به مراقبت های پزشکی دسترسی پیدا کنید تا به دنبال سایر دلایل احتمالی زمینه ای آن باشید.

عضلات صاف که در دیواره اندامهای توخالی قرار دارند (مانند روده بزرگ) می توانند دچار اسپاسم شوند و باعث ایجاد درد قابل توجهی شوند. غالباً این درد کولیک است به این معنی که می آید و می رود. به عنوان مثال شامل درد ناشی از گرفتگی قاعدگی، اسهال، درد کیسه صفرا و عبور از سنگ کلیه است.

نوع خاصی از اسپاسم عضلات دیستونیایی است که ممکن است ناهنجاری با مواد شیمیایی موجود در انتقال سیگنال ها در مغز وجود داشته باشد. نمونه های آن شامل تورتیکولیس و بلفارواسپاسم است. درمان ممکن است شامل داروهایی باشد که به بازگرداندن سطح انتقال دهنده عصبی در نرمال و تزریق بوتاکس برای فلج کردن عضله آسیب دیده و تسکین اسپاسم کمک می کند.

اسپاسم عضلانی چگونه احساس می شود؟

اسپاسم ممکن است دچار انقباض عضله شود یا مانند گره ممکن است احساس سفت یا سخت شود. پس از متوقف شدن انقباض، عضله می تواند احساس گلودرد و حساسیت کند. گاهی اوقات اسپاسم شدید می تواند ناتوان کننده باشد.

برای تسکین اسپاسم عضلات، درمانهای خانگی خاصی توصیه می شود. این کار برای بسیاری از افراد مفید و موثر است. اما مطالعات کنترل شده اثبات محدود اثربخشی برخی از این روشهای درمانی را نشان داده است.

در اینجا مواردی وجود دارد که می توانید امتحان کنید:

کشش بدن

کشش ناحیه ای که اسپاسم عضلانی دارد معمولاً می تواند به بهبود یا جلوگیری از بروز اسپاسم کمک کند. در زیر کشش هایی برای عضلات موجود در ران ها، پشت و گردن بیان شده است.

کشش مناسب برای اسپاسم عضلات

دراز بکشید، با اشاره یا کشیدن انگشتان پا به سمت سر خود، پا را دراز کنید. (اشاره به انگشتان پا به سمت شما به صورت dorsiflexion گفته می شود.) چند ثانیه نگه دارید یا تا زمانی که اسپاسم متوقف شود.

همچنین می توانید از بند یا کمربندی حلقوی دور پا استفاده کنید تا به آرامی قسمت بالای پای خود را به سمت خود بکشید. این همچنین برای اسپاسم عضله همسترینگ مؤثر است.

سایر اقدامات:

کشش برای اسپاسم

بایستید و وزنتان را روی پا قرار دهید، کمی زانوی خود را خم کنید. چند ثانیه روی ماهیچه های باسن خود بنشینید و پاهایتان را بکشید. با پا به جلو خم شوید و پای دیگر خود را صاف نگه دارید.

کشش برای اسپاسم پشت

اولین و آسانترین راه برای کشش اسپاسم، پیاده روی است که می تواند عضلات کمر شما را شل کرده و اسپاسم را تسکین دهد با سرعتی آرام قدم بردارید تا عضلات کمر خود را شل کنید.

کشش توپ تنیس

روی زمین یا روی تخت با توپ تنیس (یا یک توپ کوچک دیگر) در زیر ناحیه ی دچار اسپاسم برای چند دقیقه دراز بکشید. سعی کنید به طور نرمال استراحت و تنفس کنید. توپ را به یک نقطه مجاور منتقل کرده و این کار را تکرار کنید.

کشش غلتکی فوم

روی کفی غلتکی عمود بر ستون فقرات دراز بکشید، پشت خود را روی غلتک کنید، تا تیغه های شانه ی شما به دو سمت بدنتان فشار اندکی وارد کند و بازوها را روی سینه خود نگه دارید.

کشش توپ ورزش

روی توپ تمرینی بنشینید و دراز بکشید، به طوری که پشت، شانه ها و باسن شما روی توپ کشیده شود و پاهای شما روی زمین صاف باشد. این کار را در نزدیکی یک صندلی یا نیمکت انجام دهید تا در صورت از دست دادن تعادل بتوانید خود را نگه دارید.

کشش برای اسپاسم گردن

در حالی که نشسته اید یا ایستاده اید، شانه های خود را با چرخاندن شانه های خود به جلو ، بالا ، عقب و پایین بچرخانید. این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید و سپس شانه های خود را در جهت مخالف با حرکت شانه های خود به عقب، بالا، جلو و پایین بچرخانید. ۱۰ حلقه را در این جهت تکرار کنید.

ماساژ دادن

ماساژ می تواند راهی عالی برای تسکین درد جسمی و گرفتگی عضلات باشد، عضلات موجود در اسپاسم را به آرامی مالش دهید.

برای ایجاد اسپاسم پشتی، سعی کنید ناحیه اطراف آن را به سختی بچسبانید و چند دقیقه آن را نگه دارید. اگر نتوانید این کار را انجام دهید ممکن است به شخص دیگری احتیاج داشته باشید که حرکت پیچ را انجام دهد.

یخ یا گرما

درمان درد و اسپاسم با درمان گرم یا سرد می تواند بسیار مؤثر باشد، برای اسپاسم مداوم چند بار در روز یک بار بسته یخی را روی ماهیچه به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بمالید. حتما یخ را با یک حوله یا پارچه نازک بپوشانید تا یخ به طور مستقیم روی پوست شما نباشد.

یک پد گرمکن در ناحیه ی دچار اسپاسم نیز ممکن است به طور همزمان ۱۵ تا ۲۰ دقیقه موثر باشد این امر به این دلیل است که گرما احساس خوبی برای درد دارد، ممکن است التهاب را بدتر کند. یخ التهاب را آرام می کند.

در صورت دسترسی به یکی دیگر از گزینه های گرما شامل حمام گرم، دوش گرم یا وان یا آبگرم داغ می توانید به آرامش عضلات خود کمک کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله از میدان بلاگ، شما دانستید که اسپاسم چیست و چگونه درد اسپاسم را رفع کنیم و البته راهکار ها و کشش هایی را نیز برای شما عزیزان توضیح داده ایم. آیا عضله شما هم اسپاسم میکند؟

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا