تغذیهتمرینتناسب اندامسلامتیورزش

چرا باید بعد از ورزش سرد کنیم؟

هدف اصلی سرد کردن بدن، کاهش میزان ضربان قلب و تنفس و به تدریج خنک شدن دمای بدن، بازگشت عضلات به حالت نرمال و عادی خود و جلوگیری از جمع شدن رگ های خونی در اندامهای تحتانی است که ممکن است باعث سرگیجه یا غش احتمالی شود. همچنین فعالیت سیستمهای فیزیولوژیکی بدن را بازیابی می کند.

با میدان بلاگ همراه باشید…

سرد کردن در ورزش

سرد کردن در ورزش

در زیر به چند مورد از مزایای مهم سرد کردن پس از ورزش می پردازیم:

  • ضربان قلب و تنفس را کاهش می دهد.
  • به تدریج دمای بدن را پایین می آورد.
  • عضلات را به حالت نرمال و مطلوب و کششی خود بازمی گرداند.
  • از جمع شدن رگ های خونی در اندامهای تحتانی جلوگیری می کند.
  • فعالیت سیستم های فیزیولوژیکی بدن را بازیابی می کند.

چگونه بعد از ورزش سرد کنیم؟

چگونه بعد از ورزش سرد کنیم؟

سعی کنید بعد از ورزش کردن، به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه به فعالیت سبک تر مانند پیاده روی آهسته بپردازید. این کار به ضربان قلب و تنظیم تنفس شما کمک می کند تا به تدریج به سطح عادی خود بازگردد. همچنین خنک کردن بدن پس از ورزش، از غش یا سرگیجه جلوگیری می کند که می تواند نتیجه جمع شدن خون در عضلات بزرگ پاها باشد، زیرا فعالیت شدید به طور ناگهانی متوقف می شود و لذا به دفع مواد زاید از ماهیچه ها مانند اسید لاکتیک کمک می کند، که می تواند در طول فعالیت شدید (اسید لاکتیک) ایجاد شود.

سرد کردن بدن پس از ورزش

سرد کردن بدن پس از ورزش، به طور موثر و ویژه سبب آماده سازی عضلات بدن برای جلسات بعدی تمرین خواهد شد. کشش استاتیک به مدت ۱۰ دقیقه یا بیشتر روش خوبی برای استراحت و بهبود انعطاف پذیری است.

همیشه بخاطر داشته باشید که بعد از ورزش بدنتان را سرد کنید. این امر به شل شدن عضلات شما کمک کرده و از افت سریع فشار خون شما جلوگیری می کند، که در گاهی اوقات ممکن است در اندام های شما اتفاق بیفتد.

ورزش سیستم عصبی سمپاتیک را فعال می کند و جالب تر این است که بخشی از سیستم عصبی بدن انسان را که مسئول پاسخ های خاص به رویدادهای ناگهانی همچون فرار از دست یک حیوان درنده، پرش از ارتفاع و دفاع از خود در مقابل یک متجاوز است را به شدت تحریک می نماید. و در نتیجه ی این تحریک، مردمک چشمان شما گشاد می شود، ضربان قلب افزایش می یابد، فشار خون بالا می رود و در نتیجه قلب شما میتواند ۴۰۰ الی ۶۰۰ درصد بیشتر نسبت به زمان های عادی خون را پمپاژ کند.

در این حالت شریان های شما جریان خون را از شکم به قلب، مغز و اندام های خود هدایت می کنند. حال اگر ناگهانی دست از ورزش کردن بکشید و آن را متوقف کنید، فعالیت سیستم سمپاتیک بدن غیرفعال شده و در عوض سیستم عصبی پاراسمپاتیک انسان فعال و روشن می شود.

حال با روشن شدن سیستم پاراسمپاتیک بدن، فشار خون شما افت می کند، رگ های خونی شل و گشاد می شوند، خون به شکم شما جاری می شود و ضربان قلب شما کند می شود. دیگر خون تمایل پیدا می کند که در اندام شما جریان یابد در این حالت، خون کمتری به مغز شما می رسد و لذا امکان دارد انسان در این مواقع دچار سرگیجه و یا به اصطلاح غش گردد. با سرد کردن بعد از ورزش می توانید از این کار جلوگیری کنید.

سرد کردن بدن بعد از ورزش خیلی مهم است

سرد کردن بدن بعد از ورزش خیلی مهم است

اکثر عصب شناسان و متخصصان تناسب اندام معتقدند که خنک شدن بعد از ورزش به همان اندازه خود تمرین اهمیت دارد. در حالی که خنک شدن و سرد کردن بدن بعد از ورزش می تواند به نفع بدن شما باشد، اما متاسفانه اغلب ورزشکاران از این موضوع مطلع نیستند و لذا آن را رعایت نمی کنند.

نکات مهم در رابطه با خنک کردن بدن پس از ورزش:

  • هنگامی که تمرین و ورزش شما به پایان رسید ، فعالیت خود را ادامه دهید اما با سرعت کمتر.
  • هر ۱ یا ۲ دقیقه یک مقدار از سرعت ورزش کردن خود بکاهید.
  • عمل خنک کردن بدن باید حداقل ۵ دقیقه به طول بیانجامد.
  • تا زمانی که همچنان ضربان قلب شما بالاست، بایستی به خنک کردن ادامه دهید.
  • بعد از خنک شدن، حتما هر عضله را به آرامی کشش دهید.
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا